השתלת שיניים ביום אחד, זה אפשרי! על השתלת שיניים  בזאלית וחידושים נוספים

השיטות הנקראות ALL ON 4/ ALL ON 6, שתלים ביום אחד, השתלת שיניים ביום אחד, השתלת שיניים בזאלית ועוד הן שיטות המאפשרות לבצע את כל הפעולות הנדרשות כגון: עקירות, השתלות, מידות ומערכת שיניים זמניות מוברגות לא נשלפות. וכל זה ביום אחד בלבד.

המטופל מגיע עם שיניו ויוצא עם שיניים חדשות ואסתטיות.היתרון הגדול הוא, שכל החלק הכירורגי מתבצע ביום אחד, השיניים מעוצבות מראש על ידי התאמה אישית, אסתטית של עיצוב החיוך על פי תמונות העבר של המטופל או על פי רצונו.פרוצדורה זו ניתן לביצוע עם או בלי תכנון ממוחשב ועם או בלי סדציה עמוקה.

מה אומר המשפט: "אין מספיק עצם להשתלת שיניים" ?

בכללים המקובלים להשתלות שיניים, "מספיק עצם", משמע שיש לפחות רוחב של 3.5 מ"מ ועומק של 10 מ"מ. אך אם יש חוסר שיניים זמן ארוך, העצם נספגת וכך נוצר מצב שיש 2-3 מ"מ גובה של עצם במקום 10 מ"מ (שזה המינימום).

במקרים כאלה נהוג לבצע:

 • השתלות עצם כמו הרמת סינוס

 • בלוקים

 • עיבוי עצם

טכניקות השתלת שיניים אלה מגדילות את הכמות הזמינה של העצם, עד שתתאפשר השתלה של שתל בורגי רגיל. השתלות שיניים אלה דורשות זמן ריפוי ובנייה מחדש של העצם, ולכן חייבים להמתין בין 4 ל- 9 חודשים, עד שניתן יהיה להשתמש בשתלים כבסיס לכתרים קבועים.

השתלות שיניים מידיות כשאין מספיק עצם:

ישנם סוגים שונים של שתלים שמתאימים לביצוע שיקום קבוע מידי, אפילו בחוסר עצם גדול. לשתלים אלו אין צורת "בורג", אלא הם דומים יותר לשתלים אורטופדים (פלטינות וברגים למיניהם שמשמשים לשברים בעצמות של הרגליים או הידיים). ניתן להשתיל אותם בלסתות מאוד ספוגות, במקום שעומק העצם יכול להיות 1 עד 3 מ"מ בלבד.

שתלים אלו מתאימים לשיקום לסת שלמה, כאשר השתלים מחוברים ביניהם בקשר חזק וקשיח.

ניתן בתנאים מתאימים ליישם השתלת שיניים ביום אחד, אפילו עם כמות עצם קטנה.

חידושים בהשתלות שיניים ביום אחד

השתלה בזאלית

החידוש הגדול של השנים האחרונות, מהווה פריצת דרך משמעותית יכולת שיקום על גבי שתלים. עד כה, אנשים שסבלו מחוסר עצם היו מחויבים לעבור סדרות חוזרות של השתלות עצם וניתוחים, על מנת להגדיל את כמות העצם הזמינה, כדי שתהיה מספיק עצם שתאפשר ביצוע שתלים בורגיים רגילים. ההצלחות של טיפולים אלו לאורך זמן ואי היכולת לתת שיניים מידיות לאותם מטופלים, גרמו להרתעה מצד המטופלים לביצוע פרוצדורות אלו.לפני יותר מ- 25 שנים, רופא צרפתי מוכשר ויצירתי החליט להיתפס על עצמות בזאליות והמציא את שיטת השתלת השיניים הבזאלית. כרופא משקם שיניים ופנים בעקבות תאונות פנים קיצוניות, הוא הבין את הצורך למצוא דרכים חדשות להיתפס על עצם בזאלית וגם לפתח צורות חדשות של שתלים.העצם ההומנית- האנושית בנויה מ- 2 חלקים: חלק בזאלי, אשר לא משתנה לעולם וחלק אלוואולרי, הנספג עם עקירת השיניים.החידוש הגדול הוא, היכולת לעקוף את מגבלות השתלים הבורגיים החדשים והיכולת ליצור שתלים בצורות שונות, בעיצוב אישי ממוחשב, אשר מאפשרים לשקם את המטופל באופן מידי.

שתלים פטריגואידים

אלו שתלים בורגיים, אשר ממוקמים בעצם הבזאלית, מאחורי הקצה האחורי של הלסת העליונה. שיטת השתלתם שונה בכך שהם שתלים מוטים לכיוון הקדמי של הלסת.היתרון הגדול הוא, שבניגוד ללסת העליונה, העצם הבזאלית האחורית קשה מאוד וצפופה ומהווה עיגון מצוין עבור שתלים שניתן להשתמש בהם באופן מידי ולחברם לגשר זמני על כל הלסת או על חצי לסת.

 

שתלים פריוסטאלים

שתלים דומים היו בשימוש בשנות ה- 70, אבל אז נדרשו 2 ניתוחים, כאשר בניתוח הראשון מגלים את העצם ולוקחים מידה ובניתוח השני, מתקינים את השתל שבוצע על פי מידת העצם במעבדה.לשתלים אלו היו תופעות לוואי רבות ובעיות ולמרות ההיגיון שבדבר, הרופאים הפסיקו להשתמש בהם.בשנים האחרונות ובעקבות מהפכת התכנון הממוחשב והיכולת להדפיס עיצובים אישיים בתרכובת של טיטניום, חזרו להשתמש בכל היתרונות של השתלים הללו והם: היכולת להשתיל בלסת התחתונה בעצם בזאלית קרובה לעצב המנדיבולרי ולעקוף אותו בזכות העיצוב האישי הממוחשב וצורת האוכף הכללית שיש לשתל.עיקר העבודה נעשית לפני הניתוח על ידי תכנון ועיצוב ממוחשב של השתל האישי והדפסתו בחו"ל עם כל האישורים הנדרשים של CE, FDA ואמ"ר- משרד הבריאות הישראלי.ברגע שהכל מוכן, מבצעים את ההשתלה בפרוצדורה אחת בלבד והשתל מוכן להתקנת גשר זמני מידי מוברג לשתלים (בלסת שלמה), המאפשר חיבור של כל השתלים הטריים יחד על ידי חיבור קשיח של גשר זמני.

 

שתלים זיגומטים

בלסת העליונה, רמת צפיפות העצם קטנה מאוד ובעקבות שימוש בתותבות לאורך שנים, רוב  העצם נספגת, או מה שנשאר ממנה כל כך דליל, שלא מאפשר עיגון מספיק חזק לשתלים ולכן,  בשנות ה- 70- 80 ד"ר ברנמרק פיתח עיגון חיצוני בעצם הלחי, שהיא עצם בזאלית חזקה וצפופה מאוד.

השיטה עברה שינויים ושיפורים במהלך השנים והיום מבצעים שתלים אלו על ידי תכנון ממוחשב ומדריך כירורגי וציוד מיוחד, המותאם באופן ייעודי לניתוח הזה. בזכות אחיזתם בעצם הבזאלית, יש להם יציבות גדולה באופן מידי ומאפשרים התקנת גשר זמני מידי מוברג לשתלים.

השתלת שיניים בזאלית ביום אחד

מהן ההכנות הנדרשות להשתלת שיניים ביום אחד ?

פרוצדורת ההשתלה דורשת הכנה עם אנטיביוטיקה, שטיפות פה ותנאים סטריליים להשתלה. עצם הלסת רגישה לכל נגיעה ובמקרה של השתלה, החדרת בורג מטיטניום, גורמת לתגובת ראשונית של ריפוי המתבטאת בנפיחות וכאבים ולכן יש לבדוק האם הגוף במצב בריאותי טוב כדי לעבור את הפעולה בשלווה.

ההכנות הנדרשות לקראת טיפול מסוג השתלת שיניים ביום אחד הם:

 • בדיקות דם כלליות (כולל ויטמין D)

 • מידות, צילומי פנים ושיניים

 • צילומי רנטגן- פנורמי ו-CT

 • הכנה הומאופתית ייחודית למרפאת השיניים הודנט, על מנת למזער את התגובה הטבעית של הגוף לאחר הטיפול

תכנון השתלות ממוחשב:

בשנים האחרונות, מתכננים יותר ויותר את המקרים המורכבים מראש על מחשב. תכנון מוחשב מתבצע על בסיס CT שמוכנס לתוכנה מיוחדת אשר מאפשרת לראות את כל הלסת ב- 3 ממדים ולצרף את השיניים הקיימות או התותבת על ידי הטבעה של סריקת מודל לימוד של לסת המטופל.

 • תכנון השתלת שיניים ממוחשב מאפשר למקם את השתלים וירטואלית ולתכנן את הזוויות שלהם בצורה הנכונה והמדויקת ביותר.

 • הדפסת Stereo lithographic model: על בסיס ה-CT, מכונה מיוחדת "מדפיסה" מודל של העצם, שעליו ממקמים את השתלים העתידיים.

 • מדריך כירורגי: על המודל המודפס מתכננים surgical guide או מדריך כירורגי: דרכו ייכנסו השתלים בזמן הניתוח בקלות.

על אותו מודל יתאים הטכנאי את המבנים ואת הגשר הזמני או הקבוע כהכנה לניתוח.

מה התועלת ?

 • זמן ניתוח קצר בהרבה ובכך הפה פתוח לזמן קצר יותר.

 • אפשרות לעבוד דרך החניכיים (בלי לחתוך אותן כדי להגיע לעצם-Flapless Technique).

 • זוויות השתלים מדויקות לשיקום עמיד יותר לאורך זמן.

 • נפיחות וכאבים פחותים לאחר הניתוח.יציאה בתום הניתוח עם שחזור זמני מוברג לשתלים ולהמשיך לחייך.

 • ריפוי מהיר במיוחד בשילוב טכניקות של הרפואה המשלימה.

למידע נוסף על השתלת שיניים ביום אחד והשתלה בזאלית צרו  עמנו  קשר עכשיו